MALZEMELER - Yatak Setleri

MALZEMELER

MALZEMELER

Sadece en iyisi olduğunu düşündüğümüz doğal malzemeleri kullanırız. Bu malzemeler sürdürülebilir kaynaklardan etik yollarla temin edilir, böylece bir gün kendilerine yeni bir hayat bulabilirler. Doğadan gelen bir ürün yine doğaya dönmek ister ve öyle de olmalıdır.

AT KILI

Sadece en iyisi olduğunu düşündüğümüz doğal malzemeleri kullanırız.
Bu malzemeler sürdürülebilir kaynaklardan etik yollarla temin edilir,
böylece bir gün kendilerine yeni bir hayat bulabilirler.
Doğadan gelen bir ürün yine doğaya dönmek ister ve öyle de olmalıdır.

DOĞAL BİR HAVALANDIRMA SİSTEMİ

Yatak üretiminde pek az malzeme at kılının yerini tutabilir. Her bir at kılı buklesi minik yaylar şeklindedir. Destek ve esnekliği sağlayan yay sistemimizin fonksiyonunu güçlendirir. At kılı aynı zamanda kendiğinden çok güçlü bir vantilatör görevi görür. Her bir at kılı minyatür bir hava yoludur; mikroskopla bakıldığında nemi uzak tutan ve temiz havanın içeri girmesini sağlayan içi boş tüpler şeklindedir. Bu o kadar etkilidir ki, at kılını suyla ıslatıp ardından silkelediğinizde anında kuruduğunu görürsünüz. Milyonlarca doğal mikro yaylar uyuduğunuz süre boyunca fazla ısıyı ve nemi tahliye eder. Böylece doğru ısıda daha çabuk uykuya dalar; derin, kesintisiz ve yenileyici bir uykunun tadını çıkarırsınız. Kaliteli bir uyku için bunun ne kadar önemli olduğunu bir düşünün.

ALERJENLERDEN TAMAMEN ARINDIRILMIŞ

Yataklarımızda kullandığımız at kılı Avrupalı pek çok bağımsız araştırma şirketi tarafından test edilmiştir. Alerjenlerden tamamen arındırıldığı tespit edilmiştir, dolayısıyla alerjiye sebep olmazlar. Ayrıca at kılının doğal anti bakteriyel, mantar önleyici ve anti mayt özellikleri ile organik bir malzeme olduğunu; sağlıklı ve hijyenik bir uyku ortamı yarattığını söylemekte de fayda var.

1800’LERDEN BERİ KULLANILAN DOLGU MALZEMESİ

Yataklarımızın tamamen doğal ve uzun ömürlü olması, ayrıca çekici pek çok avantajı sebebiyle üretimde at kılı kullanıyoruz. At kılı dezenfekte edilmeden ve iplik haline getirilmeden önce kaynar suda yıkanarak iyice durulanır. 140°C sıcaklık ve yüksek nemde atmosfer basıncının dört katı boyutunda ısıtılır. Tüm süreçler boyunca hiçbir yabancı madde kullanılmaz. Böylece tamamen temiz ve yay kıvamında doğal bir malzeme elde edilir. İşlemden geçirilmiş at kılı Hästens yatak veya şiltelerinde kullanılmak üzere ayrıştırılmadan önce depolanır. Kullanım aşamasında düğümleri çözülerek didiklenir ve böylece hacim yaratılır. İkiyüz yıldır uyguladığımız bu süreç hemen hemen hiç değişmemiştir.

DEĞİŞİK ÇEŞİTLERDE AT KILI

At kılı seçimi ve süreçlerinde gösterilen ekstra özen, ürünlerimizdeki istikrarlı kalitenin dayanağıdır. Hästens farklı özelliklere sahip değişik tiplerde at kılı kullanır: A-Lyx at kılı – en uzun ve en güçlü kıllardan oluşan özel seçilmiş saf at kuyruğu kılı, ekstra yaylanma sağlayarak daha esnek ve sağlam bir yatak ortaya çıkarır. J-at kılı – yüksek kalite at kılı ve sığır kuyruğunun yumuşak, yaylı ve esnek karışımı sayesinde daha yumuşak ve elastik bir yatak ortaya çıkar.

PAMUK

Tüm vücudun rahatça nefes almasını sağlayan özelliği pamuğu
at kılının mükemmel bir tamamlayıcısı yapar. Yumuşak, güçlü
ve doğal.

Pamuk belki de doğanın insanlara bahşettiği en yumuşak ve rahat hediyesidir. Muhteşem konfor ve nefes alabilirliği sayesinde Hästens’in yumuşak pamuğu havanın vücudunuz etrafında sirkülasyonunu sağlar, sizi sağlıklı uyku ortamında kuru ve rahat tutar. Bu özellikleri ile daha çabuk uykuya dalmanıza ve daha uzun süre derin uyku halinde kalmanıza yardımcı olur.

NEFES ALIMIYLA DAHA ZİNDE BİR UYKU

Sadece ciğerlerimizden değil, aynı zamanda tenimizden nefes alırız. Her birimizin nefes alan ve vücudumuzu toksinlerden arındıran yedi milyondan fazla gözeneği vardır. Uyku esnasında kuru ve rahat kalmak için, sizin gibi nefes alan ve havanın vücudunuz etrafında dolaşımını sağlayan bir yatakta uyumak önemlidir.

PAMUK VE GÖZENEKSİZ YAPAY MALZEMENİN FARKI

Ilık bir yaz akşamı pamuklu bir tişört giydiğinizde sentetik blüzlere kıyasla kendinizi ne kadar serin vu kuru hissettiğinizin farkına varmışsınızdır. Bunun sebebi pamuğun havalandırma özelliği sayesinde teri ve aşırı nemi vücudunuzdan uzaklaştırmasıdır. Gece boyunca kaybettiğiniz terin %98’i sudur, dolayısıyla nefes alan yatak ve yatak takımlarıyla uyuduğunuzda bu su kolayca buharlaşır.

Kauçuk, polieter gibi gözeneksiz sentetik malzemeler yatağınızın hava almasını engelleyerek teri içinde hapseder. Bu da ılık ve nemli ortamda yatak maytlarının hızla çoğalması demektir.

YÜN

Yün üşüdüğünüzde ılık, sıcakladığınızda serin tutar.
Yün doğanın performansı yüksek malzemelerinden biridir
ve ateşe karşı inanılmaz dayanıklıdır.

Doğa başka bir mucize daha yaratmıştır, muhteşem performansıyla at kılı ve pamuğun mükemmel partneri: yün. Saf yün, yatağınızın iklim control ünitesi gibi çalışarak, sağlıklı bir uyku ortamı yaratılmasına yardımcı olur. İlk çağlardan beri insanlar yünün sıcakta serinletme, soğukta ısıtma özelliğini bilirler. Doğru ısıda uyursunuz ve kuru kalırsınız.

MÜKEMMEL REÇETE

Hästens yatakları, yüksek konfor sağlarken aynı zamanda yatağınıza doğal alev yavaşlatıcı özelliği kazandıran yün ve pamuğun kusursuz karışımını içerir. Yün yeryüzünde var olan ateşe en dayanıklı liflerden biridir. Aynı zamanda antistatik, sağlam, elastik ve doğal ısı yalıtımlıdır.

GELİŞTİRİLEREK OPTİMİZE EDİLMİŞ

Yün liflerinin kompleks bir yay sistemine benzer, kendinden dokulu bir yapısı vardır. Termal korumayı sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. Bu benzersiz gözenekli yapı pürüzsüz sentetik liflerden çok farklıdır.

Yün liflerin yapısı esnekliği, elastikliği ve toparlanabilirliği sayesinde yüksek hacimli havanın lifler arasında dolaşmasını ve yatağın doğal yalıtımını sağlar. Yünün aynı zamanda ıslaklık hissettirmeden ağırlığının %30’u kadar suyu absorbe edebilme özelliği vardır. Minik gözenekler suyun yün liflere geçirgenliğini sağlayarak, sıcak yaz ya da soğuk kış gecelerinde rahat ettirir.Tüm yıl boyunca iyi uyuyun.

BİTMEYEN FAYDALAR

Yünün tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Babiller ve Mısırlılar yün dokurlardı. İsveç yün dokumasının en eski örneği 3,000 yıl önceki bronz çağa dayanır. Yün sadece kıyafet dikiminde değil, aynı zamanda yatak üretiminde de kullanılırdı. Yünün ılık tutma ve uyku sırasında koruma özelliği bugün de devam ediyor. Yün, pamuk ve at kuyruğu kılının doğru hesaplanmış kombinasyonlarla dolgu malzemesi olarak kullanılmaları sayesinde yataklarımıza ısı düzenleyici özelliğin yanı sıra benzersiz bir elastikiyet veriyoruz.

KETEN

Keten, 'küçümsenen performans' olarak tanımlanabilir.
Huzur içinde uyumanızı sağlayan sağlıklı sayısız avantajıyla
çok mütevazi bir malzemedir.

Çok eski zamanlardan beri keten, hayatı daha rahat hale getirmiştir. İnanılmaz dayanıklı ve esnek olmasının yanı sıra, statik elektriği alır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki statik elektrik baş ağrısı, mukus zarı kuruluğu ve ciltte kaşıntıya sebep olur. Aşırı yüklenmiş bir vücut çeşitli alerjilere sebep olan çevredeki parçacıkları da kendine çekebilir.

Yataklarımızda ketenin belli ölçülerde katmanlanması statik enerjiyi vücudunuzdan uzaklaştırarak uyuduğunuz süre boyunca bütünüyle daha positif bir enerji sağlar. Dahası keten muhteşem bir ses ve titreşim emicidir, gece huzur içinde uyumanıza katkı sağlar.

ÇAM

Aslında kayamız... Yavaş büyüyen İsveç çamı Hästens'te
tek kelime ile sağlamlık demektir. Hästens'e dayanıklılığını
ve gücünü verir, kalite ve güvencenin taşıyıcısıdır.

Hästens’in ahşap çerçevesi yatağınıza gözle görülür bir sağlamlık ve dayanıklılık verir. Çerçevelerimizde kullandığımız ahşap, İsveç’in kuzey ormanlarındaki yavaş büyüyen, sağlam çam ağaçlarından özenle seçilmiştir. Yavaş büyüyen ağaçlardan elde edilen ahşaplar ekstra sağlam olur. Bu süreçte kalite ve çevreye karşı olan sorumluluk bilincimiz her zaman ön plandadır.

Doğaya karşı olan tutkumuz her bir çam ağacının nasıl yavaş yavaş büyüdüğünü ve ormanın nasıl kendini tekrar yenilediğini gördükçe daha da büyüyor. Hästens yatak ve yatak başlarında kullandığımız tüm ahşap çerçeveler FSC sertifikalıdır. Bu, menşei belli kaynaklardan ve ormanın biyolojik çeşitlilik, üretkenlik ve ekolojik dengesini bozmadan elde edilmiş anlamına gelir. Tüm yatak çerçevelerimizin 25 yıl garantisi var.

YAYLAR

Baskıyı azaltır ve destek sağlar. Fakat bunu bilmezsiniz,
çünkü bir Hästens yayını vücudunuzun şeklini dengelerken
hiçbir zaman hissetmez ya da duymazsınız.

Yay sistemlerinin kendine has mekanizmaları vardır ve yatağın önemli parçalarıdır. Bizim yaylarımız ise en yüksek kalitededir ve tamamiyle İsveç’te üretilir. Tüm Hästens yatakları birbiriyle uyumlu çalışan iki ya da daha fazla çeşit yay sistemi içerir: yüzey yumuşaklığını sağlayan yumuşak ve esnek yaylar ve aşağılarda derin destek sağlayan daha sert yaylar. Bu yay sistemlerinin ahenk içinde çalışmasıyla yatak vücudunuza uyum sağlar, vücudunuzu destekler ve rahatlık hissi verir. Kullandığımız tüm yay sistemleri 25 yıl garantilidir.

YAYIN BOYUTU HER ŞEY DEMEK DEĞİLDİR.

Hästens yay sistemini mükemmel yapan şey kullanılan yayların sayısı değil, değişik türlerdeki yay sistemlerinin nasıl doğal katmanlar arasına yerleştirildiği ve birbiriyle uyumunun sağlandığıdır. Yayın boyutu, yüksekliği ve halka sayısının birleşimi yay sisteminin kalitesini ve fonksiyonunu belirler. Bu teknoloji hassas ve oldukça şaşırtıcıdır. Örneğin, halka sayısının fazla olması, yatağın daha kaliteli ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Fakat çok fazla halka, yayın basıncını olumsuz etkiler. Yay sistemini tasarlarken optimum sonuca ulaşmak için kullanılan değişkenlerin dengesi oldukça önemlidir. İstenen baskı azaltıcı ve destek sağlayıcı kıvama ulaşması için her bir yay ve yay sisteminin doğru hesaplanarak kararında yerleştirilmesi gerekir.

CEP YAY SİSTEMİ

Cep yay sistemimiz emsalsiz şekilde birbirinden bağımsız çalışan yaylardan oluşur. Tek bir yay üstüne yerleştirilen ağırlık, diğer yayları hemen hemen hiç etkilemez. Vücudunuzun en ufak hareketinde her bir yay bağımsız çalışır, böylece partnerinizin yatakta döndüğünü neredeyse hiç hissetmezsiniz. Çeliğin özel ısıl işlemi yayların metal yapılarını yeniden düzenler, doğru form ve elastikiyette kalmalarını ve her basınçtan sonra yine aynı şekli almalarını sağlar. Sağlıklı bir uyku iklimi için, her bir yay havanın tüm yatakta dolaşmasını sağlayacak şekilde nefes alan cepler içine yerleştirilir.

BONNELL SPİRAL SİSTEM

En alttaki spiral sistem, yataktaki en şiddetli baskı seviyesini absorbe etmeye yarar ve vücudunuza en alttan destek vererek derin bir rahatlama sağlar.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?